20 Haziran 2012 Çarşamba

İKSV-La Tura Dels Baus dans gösterisi-Yılmaz Parlar haberi


 SAHNE GÖKYÜZÜ
La Fura Dels Baus’un, İKSV “nin “İstanbul İstanbul” projesi tanıtımı için 18 Haziran 2012 Pazartesi günü gösterinin yapılacağı,Haliç Camialtı Tersanesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Kullanılamıyan alanları nasıl kültür sanat yuvasına dönüştürülür kavramında zihinlere ilham veren İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Dünyaca ünlü Katalan topluluk La Fura Dels Baus ile  bir ilke imza atarak Haliç Tersanesini etkinlik mekanı olarak kullanarak İstanbul tarihinide konu alarak sanatla seyirciyi böylesine güzel projede buluşturuyor.
lk İstanbul Festivali’ni 21 Haziran 1973 yılında düzenleyen bir birinden güzel sanat etkinlikleriyle 40 yılı geride bırakan İKSV Haliç Camialtı Tersanesi’nde 21-22 Haziran 2012  tarihleri saat 21.00’de gerçekleştireceği dünya prömiyeri, “İstanbul İstanbul” özel proje 40. yıl yıldönümünde olması ayrıca anlam kazanıyor. 


Basın toplantısına İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Dikmen Gürün La Fura dels Baus topluluğunun sanat direktörleri Alex Olle ve Carlus Padrissa  katıldılar. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner yaptığı kısa konuşmada
”İKSV’nin özel olarak sipariş ettiğimiz “İstanbul İstanbul” gibi projelerle İstanbul’un kültür ve sanat yaşamında öncülük görevini üstlenmeye devam edeceğiz.Bu tür mekanlara kültürel zenginlik kazandırmaktan son derece memnunuz. İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Dikmen Gürün  “ İKSV’nin, La Fura dels Baus gibi önemli bir toplulukla daha önce girişimlerimiz oldu. Zaman faktörü şimdi ortaya çıktı. İyi ki böylesine anlamlı bir tarihte oluştu. 

Gösteriyi İzlemeye gelecek Japon- Alman-İtalya-Norveç vs. gibi Festival düzenleyici yöneticiler Ülkelerine bu gösteriyi taşıyacaklar. “İstanbul İstanbul”projesi ve İKSV bu ülkelerde anılması bizi ayrıca mutlu etmektedir.


Alex Olle ve Carlus Padrissa  gerek bizim gerekse diğer basın mensubu arkadaşların sorularının cevabını kapsayan özet konuşmaları “Bizlerin İstanbul’un tarihinden etkilenmemesi mümkün değil. Onları projeye taşırken beslendiğimiz İstanbul’un güzelliklerini,  İKSV’nin 40 yıllık zaman sürecindeki yolculuğunu dile getirmeye çalıştık. İKSV sembolu Laleyi Hollanda’dan çok pahalıya alıyorduk. Belki Osmanlı Hollanda’ya pahalıya satıyordu” şeklinde espiri yaptı. “İKSV Lale sembolünü havaya salacağız. İKSV Lalesi her projemizin içinde olacak. Gördüğünüz dev robot Kibele Tanrıça onu simge aldık Yüz görünümüne Tilbe Saran’ın yüzünü maskeledik. Müzikler otantik çağdaş içlerinde Nazım Hikmet, Orhan veli gibi şairlerin şiirleri yer alacak.”dedi. Bedenleri enerji video,ışıkla birleştirerek bu gösterileri hazırladıkarını 5000-6000 seyirciyle buluşturmaktan son derece heyecan duyacaklarını ifade ettiler.
Basın toplantı sonrası, gösteriden kesitler sunuldu. Provalarıda izleyen basın mensupları son derece heyecanlı adrenalinin hat safhada olduğu gösteride cesaretli yürek isteyen gönüllü danscıları uzun süreyle alkışladılar


Danscıları 80 gönüllü Türk olan La Fura dels Baus’un, yapacakları özel  gösteride gökyüzü boşluğunda dururcasına hazırlanan devasa top içinde ki, korkusuz ve sanatcı bedenler, güvercinler gibi özgür figürlerleriyle  ve koca  vincin tepesinden sarkıtılan halatlara birbirine bağlanan 60 kişinin oluşturtuğu farklı disiblenlerden beslenen inanılmaz performans seyredenlerin hayranlık odağı olacağı gösteri iki gün boyunca sürecek.
Altın Boynuz’a tepeden inen Fatih’ın atını temsil eden uçan at ve İçinde sunulan dans sanatı tarihe ayrı bir dil olacak, İstanbul’a ayrı bir boyut kazandıracak.

Altlarında her hangi bir güvenlik ağların olmadığı, hidrolik ve elektronikle hazırlanan  mekanizmaların oluşturduğu sahne araçlarındaki teknolojinin ve halatların güvenirliğine kendilerini teslim eden 80 cesaretli bay-bayan beden, dans sanatının estetiğiyle birlikte kolay kolay zihinlerden silinmeyecek övgüye layık bir gösteri sunuyorlar.

Basın Gösterimi sonrası 70 metreden inen genç yüreklerin yanına giderek yüzlerinde korku ifade bulacağımızı umarken, güler yüzlü son derece  hayatlarından memnun danscılardan olan Sema Tuzcu, Duygu Bakumdi, Ayşe Tiryaki ile yaptığımız söyleşide; Genelde Üniversiteli öğrenci olduklarını dağ sporu,yamaç paraşütü gibi sporları yapanların aralarında olduğunu söyleyen gönüllü güzel danscılarımız “Ancak itiraf edelim ilk önce Vincin süratle yukarı taşıması halinde elbette 70 metrden aşağıya bakarken biraz korktuk. Sonraları alıştık, 4 gün süredir, prova yapmaktayız. Çok iyi hazırlanıyoruz. “şeklinde çalışmalarını özetlediler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder