21 Haziran 2013 Cuma

KAVRAM MESLEK YÜKSEKOKULU-YILMAZ PARLAR


KAVRAM MESLEK YÜKSEKOKULU,
5 yeni programa yapacağı 3 milyon liralık yatırımla yüzde 20 büyüyor

Kavram Eğitim Vakfı, 2007 yılında kurduğu meslek eğitiminde öncü Kavram Meslek Yüksekokulu’na bugüne kadar 15 milyon liralık yatırım yaptı. Vakıf, nitelikli meslek elemanı yetiştirmek için yeni dönemde de 3 milyon liralık yatırım yaparak 5 yeni program açıyor. Böylece Kavram MYO yüzde 20 büyümüş olacak.


Ülkemizin kalifiye meslek elemanı açığını kapatmak ve istihdam sorununa çözüm olabilmek amacıyla kurulan Kavram Meslek Yüksekokulu'nun sanayi ve iş dünyasının ve daha ileri bir hedef olarak Avrupa Birliği ülkelerinin kalifiye insan kaynağı ihtiyacını dikkate alarak açılan programlarıyla birlikte toplamda 26 programda 1300 öğrenci öğrenim görüyor.

Kavram Meslek Yüksekokulu 2007’den bu yana Aşçılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgisayar Programcılığı, Çocuk Gelişimi, Çorap ve Moda Tasarımı, Dış Ticaret, Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Lojistik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programlarında öğretim yapıyor. 2013-2014 eğitim- öğretim yılında Radyo ve Televizyon Programcılığı, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Moda Tasarımı ve Spor Yönetimi olmak üzere beş yeni program eklemeye karar verdi.

Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sakin Öner, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında 5 yeni programa daha öğrenci alacaklarını belirterek, Kavram Meslek Yüksekokulu'nun her geçen gün öğrenci sayısını artırdığını, yeni açılan programlarla öğrenci sayısının yaklaşık 1700 olacağını belirtti. Ayrıca Öner, 2011 yılında çorap sektörüne, daha iyi tasarımlarla fark yaratacak, dil bilen diplomalı elemanlar yetiştirmek için açılan Çorap Ve Moda Tasarımı Programı ile ilgili olarak: “2012-2013 öğretim yılında çorap sektörümüzün ilk Diplomalı Çorap Tasarımcılarını mezun ediyor. Bu yıl mezun olacak 11 Çorap Tasarımcısı öğrencimizin sektör kuruluşlarında iş garantileri var ve 1500-3500 lira maaş aralıklarında iş bulacaklar” dedi.


Diplomalı Çorapçılardan Sonra Diplomalı Spor Yöneticileri

Çorap Ve Moda Tasarımı Programı’nda Dünya’da ilk ve tek olma özelliğini koruyan Kavram Meslek Yüksekokulu, 2020 Olimpiyatlarına aday olan Türkiye’nin Meslek Yüksekokulu çatısı altında açılan ilk Spor Yönetimi Programını hayata geçiriyor.

Ülkemizdeki lisanslı sporcuların sayısı 2.200.000’dür ve bunların 300 bini İstanbul’dadır. Ayrıca faal olarak sporla ilgilenenlerin sayısı genel olarak 400 bin olup, bunların 70 bini İstanbul’dadır. Şu anda ülkemizde 7 bin civarında spor kulübü bulunmaktadır. Bunların 5 bini futbol branşında, 2 bini diğer branşlardadır. Bunların hiçbirinde profesyonel yönetici bulunmamaktadır. Halbuki Avrupa ülkelerinde kulüplerin çoğunda en az bir yönetici görevlidir.

2020 yılına kadar 1000'ini aşkın Spor Yöneticisi yetiştirmeyi hedefleyen Kavram Meslek Yüksekokulu’nun Mütevelli Heyeti Başkanı Bahattin Durmuş ülkemizin ilk Spor Yönetimi Programını açmalarının nedenini şöyle açıkladı:

“Türkiye'de en az 15-20 bin Spor Yöneticisine ihtiyaç bulunuyor. TFF İstanbul İl Temsilciliği, Gençlik Ve Spor İstanbul İl Müdürlüğü, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ile çeşitli spor branşlarındaki federasyonların İstanbul İl Temsilcileri Ve Eğitim Sponsoru olduğumuz Beşiktaş Kulübü ile birlikte, oldukça önemli bir potansiyele sahip olan spor sektörüne yeni ve uzun vadeli projeler oluşturabilecek profesyonel yöneticilerin yetişmesi için Spor Yönetimi Programını açtık.

Hedefimiz, ülkemizdeki tüm spor dallarının yönetiminde söz sahibi olabilecek yöneticileri, yönetim biliminin temelleri ile yetiştirmeyi sağlamaktır. Böylelikle, Programdan mezun olan öğrencilerimiz özel küçük işletmelerden, büyük spor kulüplerinin çeşitli kademelerinin yönetimi gibi geniş bir yelpazede görev yapma imkanı bulabilecekler.”

Rakamlarla Kavram MYO

Kavram MYO Öğrenci Sayısı: 1300

Program: 26 program

5 Yılda Toplam Mezun olan Öğrenci Sayısı: 1700

Bugüne kadar verilen burs miktarı: 10 milyon Tl

Yeni Açılacak Programların Kontenjanları ;

.İş Sağlığı ve Güvenliği Programı: 50

.Spor Yönetimi Programı: 40

.Moda Tasarımı: 40

.Radyo ve Televizyon Programcılığı: 40

.Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Programı: 40

Öğrenci Sayısı: 1300

yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder